Teknopark Ankara ve Nar Kuluçka Merkezi, Geotek Medikal Ltd, Ertunç Özcan Ar-Ge Ve Tasarım Merkezi Ziyareti

24 Ocak 2018

ANHTA bu hafta İvedik Medikal Kümelenme bünyesindeki firmaları ziyaret etmiştir. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin, ANHTA Birimi Başkanı Doç. Dr. Rabia Kahveci ve ANHTA Biriminde görev alan Doç. Dr. Tanju Tütüncü, Doç. Dr. Yunus Nadi Yüksek, Dr. Ercan Bal, Uzm. Hem. Emine Özer Küçük,  Uzm. Hem. Huri Seval Çakmak, Uzm. Osman Bahçekapılı ve Üroloji Kliniği Eğitim Görevlisi Prof. Dr. Altuğ Tuncel’den oluşan ekip ziyaretlerinde yerli üretim yapan ve uluslararası pazarlarda tercih edilen firmaların üretim yerini yakından görme ve üretim hakkında bilgi alma fırsatını buldular.

 

Ziyaret edilen ilk firma Geotek Medikal Ltd. 2003 yılında Ankara’da kurulmuş medikal ürün üretim ve pazarlanması alanında faaliyet gösteren Tek Kullanımlık Biyopsi iğneleri ve Üroloji ve Girişimsel Radyolojiye yönelik Kateter  ürün gurubuna sahip bir firmadır. ANHTA ile Geotek medikal yönetim kurulundan Ersun Nasırlıoğlu ve Onursal Ersan ile yerli üretim, Ar-Ge faaliyetleri ve yeni AB mevzuatı hakkında fikir alışverişinde bulunulmuştur. Bu toplantının sonunda kateter ve biyopsi iğnelerinin üretim alanları gezilmiştir.

 

Daha sonra İvedik Organize Sanayi Bölgesi içerisinde kurulan Teknopark Ankara ve bünyesindeki Ar-Ge ofisleri, kuluçka merkezleri ve ortak üretim alanları gezilmiştir. Yeni  fikirlerin hayata geçme aşamaları görülme fırsatı yakalanmıştır. “Fikirlerinizi Bizimle Gerçekleştirin” sloganı ile yola çıkan kuluçka merkezi pek çok inovatif fikre ev sahipliği yapmaktadır. TÜBİTAK, KOSGEB ve SAN-TEZ destekli ürünler incelenmiş ve genç fikirlerin gelişim süreçleri dinlenmiştir. Cannes Biyoteknoloji ve Danışmanlık, Exentech Exclusive Engineering ve Mist Elektronik isimli firmalar ziyaret edilmiş bilgi alınmıştır. Aynı zamanda yoğun klinik tecrübesine sahip hocalarımız ile tartışma fırsatı yakalanmıştır.

 

 

Son olarak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi ünvanını almaya hak kazanan, Ertunç Özcan Ar-Ge ve Tasarım Merkezi gezilmiştir.  1968 yılında bizzat Ertunç Özcan tarafından şahıs şirketi olarak İthalat ve Mümessillik ünvanı ile kurulan,  yoğun bakım üniteleri, simülasyon merkezleri, acil servis üniteleri, ameliyathane - anestezi cihazları, yoğun bakım - sterilizasyon hizmet servisi ve anahtar teslim hastane projelerinde faaliyet gösteren şirket, Sudan, Fas, Bangladeş, Hindistan, Azerbaycan, Kazakistan, Fransa, Rusya, Suudi Arabistan ve Bulgaristan’ın da aralarında bulunduğu 25’i aşkın ülkeye ihracat yapmaktadır. Firmanın 09 Ocak 2004 tarihinde Türkiye’de ilk kez üretimini gerçekleştirdiği Bebek Kuvözü ve Led Fototerapi Cihazlarını inceleme fırsatı bulan ANHTA, yerli üretim alanlarına yaptığı ziyarete devam edecektir.

 

 

 

: